Cursing Brain Historia zespołu Tourettea

Temat zespołu Gilles a de la Tourette a, czyli zespołu Tourette a, nadal zwabia tych, którzy są zafascynowani egzotyką. Chociaż zaburzenia tików są powszechne u dzieci, a nawet w pełni rozwinięty zespół Tourette a nie jest rzadkością, dziwaczne i niewytłumaczalne koperskie tyrady niektórych dotkniętych pacjentów koncentrują uwagę na zaburzeniu w taki sposób, że niewiele innych chorób neurologicznych może się równać. Cursing Brain. analizuje historię zespołu Tourette a z wyjątkowo interesującymi szczegółami historycznymi i refleksją. Howard Kushner, profesor historii medycyny na Uniwersytecie Stanowym w San Diego, śledzi historię syndromu sprzed czasów słynnego neurologa Jeana-Martina Charcota (1825-1893) i jego ucznia Georgesa Gilles a de la Tourette (1857-1904) ) do lat 80. Rozdziały są przede wszystkim uporządkowane chronologicznie i podkreślają kontrowersje, które w przeszłości otaczały koncepcje etiologii, postępu i leczenia zaburzeń tików. Czytelna i prowokująca, książka prosi czytelnika o ponowne rozważenie wczesnego opisu tików Gilles de la Tourette i zmagania się z dwoma pozornie sprzecznymi poglądami na temat zaburzeń tików jako psychiatrycznych objawów stresu lub neurologicznych objawów dysfunkcji chemicznych. Najwyraźniej najsilniejsze rozdziały to te wczesne, które obejmują XIX wiek i koncentrują się na francuskiej szkole neurologów, przede wszystkim Charcota. Kushner atakuje poglądy Charcota w kilku miejscach w książce i choć czasami są przesadzone, a nawet niekiedy niesprawiedliwe, krytyka ta jest odświeżająca, gdy czyta się i prowokuje. W tych otwierających rozdziałach autor najlepiej ujawnia swój entuzjazm wobec historycznego rygoru. Cytuje artykuły i podręczniki, które są w dużej mierze niedostępne dla współczesnych czytelników i podkreśla, jak łatwo tradycje medyczne mogą zostać silnie zakorzenione, gdy badacze używają źródeł wtórnych zamiast oryginalnych dokumentów. Poświęcił czas na przeczytanie opisów pacjentów z tikami Jean-Charlesa Itarda, własnych komentarzy Charcota i Gilles de la Tourette.
Kushner podkreśla, że prototypowy opis zespołu Tourette a, jak pierwotnie zdefiniowano, opiera się bardziej na syntezie materiału klinicznego niż na systematycznej i prospektywnej analizie poszczególnych przypadków. Tak więc, chociaż Charcot i Gilles de la Tourette twierdzili, że zespół archetypowy jest postępowy i przez całe życie, w rzeczywistości pacjenci, których widzieli, niekoniecznie mieli te cechy. Rozróżnienie archetypu przedstawionego przez Charcota i poszczególnych historii przypadku nie powinno być jednak błędnie interpretowane jako dowód naukowej wady, ponieważ Charcot typowo opisał warunek w swojej najbardziej typowej i rozwiniętej formie jako pierwszy krok, a później opisał mniej kompletny lub częściowe wyrażenia zaburzenia, określane jako warianty lub formy frustes. Jak sam powiedział (Leçons du Mardi, 20 marca 1888):
Studiowanie archetypów jest podstawowym zadaniem w nozografii. Jest to niezbędny i jedyny sposób wydobycia z chaosu niedokładności określonego stanu patologicznego. Ale gdy już zostanie ustanowiony archetyp, rozpocznie się druga operacja nozograficzna: przeanalizuj archetyp i przeanalizuj jego części
[więcej w: dronedaron, celiprolol, Choroba Perthesa ]
[podobne: borg warner jasionka, przychodnia gdynia karwiny, śniadecja ]