piękny płaski brzuch ad 7

Ten połączony efekt prawdopodobnie pokonuje kompensacyjne działanie rozszerzających naczynia krwionośne nerek, a zatem prowadzi do zmniejszenia perfuzji nerkowej i szybkości filtracji kłębuszkowej. Nasze stwierdzenie, że upośledzenie czynności nerek wiąże się z dodatkową stymulacją już aktywowanego układu renina-angiotensyna, jest zgodne z tą hipotezą. Brak zmiany ciśnienia tętniczego nie wyklucza tej możliwości, ponieważ zmniejszenie ciśnienia tętniczego mogło zostać zrekompensowane przez działanie zwężające naczynia w układzie renina-angiotensyna. Stwierdzono, że rozwój dysfunkcji krążenia, zaburzenia czynności nerek i śmiertelność są silnie związane u pacjentów ze spontanicznym bakteryjnym zapaleniem otrzewnej. Nie wiadomo, czy zaburzenia krążenia, a następnie upośledzenie czynności nerek, przyczyniają się do złego rokowania u tych pacjentów. Możliwe, że oba stany są jedynie markerami ostatecznej niewydolności wątroby i nie przyczyniają się bezpośrednio do złego wyniku. Alternatywnie, mechanizmy zwężające naczynia, które są aktywowane jako reakcja homeostatyczna na dysfunkcję krążenia, mogą być szkodliwe u pacjentów z marskością wątroby: jak wspomniano wcześniej, nadmierna aktywność neurohumoralnych środków zwężających naczynia może wywoływać hipoperfuzję nerek przez działanie na krążenie nerkowe.23,30 Istnieje coraz więcej dowodów jednak, że środki zwężające naczynia mogą nasilać wewnątrzwątrobowy opór naczyniowy przez działanie na komórki mięśni gładkich naczyń krwionośnych lub komórki gwiaździste w krążeniu wątrobowym.31-33 Efekt ten zmniejszyłby wątrobowy przepływ krwi i pogorszyłby nadciśnienie wrotne i niewydolność wątroby. Szkodliwy wpływ zaburzeń krążenia na nerki i wątrobę może zatem tłumaczyć słabe wyniki u pacjentów ze spontanicznym bakteryjnym zapaleniem otrzewnej.
U pacjentów z marskością wątroby leczonych paracentezą z dużą objętością odnotowano również ścisły związek między upośledzeniem czynności układu krążenia a umieralnością20. U takich pacjentów upośledzenie funkcji układu krążenia wiąże się ze wzrostem ciśnienia w portalu.34 Tak więc najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie obniżona stopa wczesnej śmiertelności u pacjentów leczonych albuminą polega na tym, że takie leczenie zapobiega zaburzeniom krążenia (tj. utrzymywaniu skutecznej objętości krwi tętniczej) i późniejszej aktywacji układów zwężających naczynia krwionośne. Nie można jednak wykluczyć, że korzystne działanie albuminy będzie wiązało się z innymi mechanizmami niż rozwój plazmy.
Albumina dożylna jest droga (około 5 USD za gram w Hiszpanii) i ma ograniczoną dostępność w niektórych ustawieniach. Dlatego należy przeprowadzić badania w celu ustalenia, czy leczenie spontanicznego bakteryjnego zapalenia otrzewnej przy użyciu niższych dawek albuminy lub sztucznych ekspanderów osocza, które są tańsze, miałoby podobny wpływ na czynność nerek i przeżycie.
[patrz też: diltiazem, monoderma, anakinra ]
[więcej w: borg warner jasionka, przychodnia gdynia karwiny, śniadecja ]