Rewolucja w bólu pleców ad

Wszystkie te stwierdzenia przyczyniają się do postrzegania przez pacjentów, że ból pleców jest poważnym problemem spowodowanym przez niewłaściwe użycie lub zranienie, a wszelkie działania powodujące ból mogą zarówno przedłużyć problem, jak i przyczynić się do rozwoju kalectwa. Nic dziwnego, że nasi pacjenci stają się coraz bardziej niepełnosprawni z powodu bólu pleców. Głównym przesłaniem Waddella jest to, że musimy przestać nadmiernie leczyć ból pleców. Dzięki starannemu pobieraniu danych i badaniu fizykalnemu oraz zastosowaniu określonych procedur obrazowania w razie potrzeby klinicyści mogą bezpiecznie odróżnić pacjentów z prostym bólem pleców, którzy są najlepiej leczeni przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z minimalną interwencją u pacjentów z bardziej poważnymi schorzeniami wymagającymi uwagi specjalistów. . Kiedy pacjenci z prostym bólem pleców nie dochodzą do siebie tak szybko, jak oczekiwano, należy zwrócić szczególną uwagę na ich otoczenie społeczne i psychologiczne, aby pomóc określić, kto prawdopodobnie będzie potrzebował bardziej agresywnej interwencji. Dla takich pacjentów celem jest utrzymanie ich jak największej aktywności i jak najszybsze przywrócenie ich do pracy, nawet w przypadku ciągłego bólu.
Jak twierdzi Waddell, gdy ból pleców staje się chroniczny, opcje terapeutyczne są bardzo ograniczone. W rozdziale zatytułowanym Podejście do przewlekłego bólu w dolnej części pleców opisuje kilka opcji terapeutycznych, ale przyznaje, że chociaż te podejścia wydają się rozsądne, nie ma jeszcze dowodu na bardzo skuteczne leczenie przewlekłego, trudnego do zniesienia bólu krzyża i niepełnosprawności. Profilaktyka jest lepsza niż leczenie w przypadku chronicznej niepełnosprawności z powodu bólu pleców.
To na poziomie podstawowej opieki należy podjąć wysiłek, aby zmniejszyć ryzyko niepełnosprawności z powodu bólu pleców. Ta książka, a przynajmniej rozdziały i 14, powinna być obowiązkową lekturą dla wszystkich klinicystów, którzy zajmują się podstawową opieką nad pacjentami z bólem pleców. Gdybyśmy wszyscy ćwiczyli, jak sugeruje Waddell, być może XX-wieczna epidemia niepełnosprawności spowodowana bólem krzyża zostanie przeniesiona do historii medycznej, a nie będziemy dalej nękać nas w następnym stuleciu.
Paul G. Shekelle, MD, Ph.D.
Zachodni Los Angeles Angeles weteranów spraw centrum medyczne, Los Angeles, CA 90073

[patrz też: sklerodermia, flexagen, monoderma ]
[więcej w: legionelloza, avocado strzelce opolskie, ciala ketonowe w moczu ]