szpital katowice bogucice ginekologia ad 6

Skąpomocz i zwiększone wydalanie z moczem beta2-mikroglobuliny są również związane z nieprawidłowościami mózgowymi u noworodków z niedotlenieniem okołoporodowym11, ale wymagany jest okres co najmniej 36 godzin do zarejestrowania stopnia skąpomoczu, w odstępie nieodpowiednim do wczesnego rozpoznania. Istotną nieprawidłowością w naszym badaniu był znaczny wzrost stężenia mleczanu w kreatyninie w moczu w ciągu sześciu godzin po urodzeniu u noworodków z niedotlenieniem i niedokrwienną encefalopatią. Mleczan jest głównym produktem końcowym beztlenowego metabolizmu glukozy. Mleczan w moczu może wynikać z niedotlenienia układowego tkanek, niedokrwienia mięśnia szkieletowego lub uszkodzenia nerek w czasie uduszenia mózgu.1,4,4,27 U owiec płodowych wydalanie z moczem mleczanu zwiększa się w czasie niedotlenienia i zwiększa się dalej podczas reoksygenacji.13 Chociaż stężenie mleczanu w surowicy krwi był szeroko stosowany jako wskaźnik niedotlenienia tkanek, marker ten nie był związany z wynikiem neurologicznym u noworodków z asfiksją. [28] Ostra antysemotyczna aspariodja jest bardziej prawdopodobna do wykrycia przez analizę moczu, w którym zakłócenia kumulują się, niż przez analizę w surowicy, ponieważ mleczan jest również usuwany przez łożysko, a hiperlaktatemia może być przejściowa, jeśli niedotlenienie zostanie usunięte przed porodem.
W naszym badaniu nowo narodzone niemowlęta z asfiksją zostały zbadane przed rozwinięciem niedokrwiennej encefalopatii niedokrwiennej. Wybraliśmy je, ponieważ miały niedotlenienie w momencie narodzin, a my podążaliśmy za nimi, aby ustalić, które z nich miały później niedokrwienną encefalopatię niedokrwienną i które miały niekorzystne wyniki neurorozwojowe. W ciągu sześciu godzin po urodzeniu u wszystkich niemowląt, u których nie rozwinęła się niedokrwienna encefalopatia, stosunek mleczanu do kreatyniny wynosił poniżej 0,64. Wartości, choć zmienne, były znacznie wyższe u niemowląt, u których rozwinęła się niedokrwienna encefalopatia niedokrwienna. Stosunek ten również wzrósł wraz z pogorszeniem niedokrwiennej encefalopatii niedokrwiennej. Wyniki te sugerują, że stosunek mleczanu do kreatyniny w moczu w ciągu 6 godzin po urodzeniu jest związany z występowaniem i stopniem niedokrwiennej encefalopatii niedokrwiennej. Wartość kliniczna tego wskaźnika zmniejsza się o 48 do 72 godzin po urodzeniu, co sugeruje, że zaburzenia biochemiczne wykryte w moczu po zamartwicy okołoporodowej są bardziej widoczne w ciągu kilku godzin po urodzeniu, niż później. U niemowląt z asfiksją stosunek mleczanu do kreatyniny w moczu w ciągu pierwszych sześciu godzin po urodzeniu był również znacząco związany z wynikiem neurorozwojowym w wieku jednego roku. Ponownie, wartość graniczna 0,64 została wybrana post hoc, a czułość i swoistość wartości większych niż 0,64 w przewidywaniu ryzyka niedokrwiennej encefalopatii niedokrwiennej mogą być niższe w innym badaniu.
Podczas gdy niemowlęta z ciężką niedokrwienną encefalopatią niedokrwienną były hipotoniczne, nieaktywne lub w śpiączce w ciągu sześciu godzin po urodzeniu, dzieci, które później miały łagodną lub umiarkowaną niedokrwienną encefalopatię niedokrwienną, nie były łatwe do odróżnienia od tych, u których niedokrwienna encefalopatia niedokrwienna nie rozwijać się. Niektóre dzieci z niską oceną Apgar mają oznaki postępującej dysfunkcji neurologicznej, w tym początkowy okres prawie normalności, a następnie napady padaczkowe, pogorszenie napięcia mięśniowego i pogłębiająca się śpiączka Umiarkowana obrażalność mózgu może być trudna do wykrycia, gdy występują inne stany, takie jak zespół aspiracji smółki, lub gdy podano leki uspokajające lub paralityczne. Zmiany elektroencefalograficzne mogą być przydatne w rozpoznawaniu niemowląt z wysokim ryzykiem późniejszego uszkodzenia mózgu, ale interpretacja elektroencefalogramów noworodków może się różnić i wymaga dużego doświadczenia.20, 29
Stany inne niż encefalopatia niedokrwienno-niedokrwienna, która może powodować wydalanie mleczanu z wysokim moczem u noworodków to choroby nabyte (np. Martwicze zapalenie jelit) 30 i wrodzone zaburzenia metaboliczne (np. Niedobór dehydrogenazy pirogronianowej, glikogenoza z niedoborem glukozo-6-fosfatazy, niedobór dekarboksylazy pirogronianowej, Niedobór karboksylazy propionylo-koenzymu A i metylomalakwasomidii) .31-33 Chociaż zaburzenia metaboliczne mogą maskować niedotlenienie mózgu jako niedotlenienie u noworodków, większość tych stanów można łatwo odróżnić od niedotlenienia. Ponadto, 1H NMR może być również stosowany do wykrywania tych zaburzeń metabolicznych.31
Nasze badanie pokazuje, że stosunek mleczanu do kreatyniny w moczu u nowo narodzonych niemowląt z asfiksją jest przydatny w przewidywaniu rozwoju niedokrwiennej encefalopatii niedokrwiennej. Stosunek ten może być zatem przydatny w identyfikowaniu niemowląt, które najbardziej skorzystają z interwencji.
[hasła pokrewne: Leukocyturia, anakinra, agaricus ]
[przypisy: atom gliwice, koszałka tczew, falck sapieżyńska ]