Zawartość guza w surowicy antyapoptozowej Surwiwina i nawrót raka pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego w okresie przejściowym jest czwartym co do częstości rakiem wśród amerykańskich mężczyzn, z około 50 000 nowych przypadków i 10,500 zgonów z powodu choroby rocznie. Pięćdziesiąt do 80 procent dotkniętych pacjentów ma miejscowy nawrót guza, zdarzenie, które często zwiastuje inwazję mięśni i choroby przerzutowe. Pomimo poszukiwania markerów, które można wykorzystać do prognozowania postępu choroby, żadna z badanych pojedynczych cząsteczek nie zidentyfikowała pacjentów z wysokim ryzykiem nawrotów.1 Ostatnio stwierdzono, że nowo zidentyfikowany inhibitor apoptozy, 2 surwiwiny, ulega ekspresji. w wielu nowotworach, ale nie w normalnych tkankach u dorosłych, 3, a jego obecność była skorelowana z bardziej agresywnymi postaciami nerwiaka zarodkowego i złym przeżyciem wśród pacjentów z rakiem jelita grubego.4
Rycina 1. Rycina 1. Immunowe barwienie dla surwiwiny w klasach I raka pęcherza moczowego (× 400). Skrawki tkanek (o grubości 5. M) z zatopionych w parafinie próbek pierwotnego raka pęcherza moczowego poddano obróbce w celu barwienia immunologicznego przez gotowanie ciśnieniowe z króliczym przeciwciałem przeciwko rekombinowanej surwiwinie, które zostało przygotowane w naszym laboratorium lub kontrolnym nieimmunologicznym króliczym IgG. Zastosowaliśmy technikę 3 , 3-diaminoben- zydową, z hematoksyliną jako kontrastem.3 Panel A pokazuje normalny nabłonek dróg żółciowych, który nie wyraża surwiwiny. Panel B pokazuje ujemną pod względem surwiwiny próbkę raka pęcherza. Panel C pokazuje dodatnią dla surwiwiny próbkę raka pęcherza.
Zastosowaliśmy metody immunohistochemiczne do badania ekspresji surwiwiny, bcl-2 i p53 w pierwotnych guzach 36 pacjentów z miejscowym rakiem pęcherza (25 mężczyzn i 11 kobiet, średni wiek, 66 lat, zakres, 51 do 78). Pierwotne nowotwory były klasyfikowane zgodnie z systemem klasyfikacji Amerykańskiego Wspólnego Komitetu ds. Raka. Surwiwinę wykrywano w 28 z 36 nowotworów (78 procent). Częściej występował w guzach o wyższym stopniu złośliwości (9 z 10 guzów II stopnia [90 procent] i 6 z 6 guzów III stopnia [100 procent]) niż w guzach o niższym stopniu złośliwości (13 z 20 guzów stopnia I [65 procent]) i był nieobecny w normalnym nabłonku pęcherza (Figura 1). Nie obserwowano barwienia normalnej lub nowotworowej tkanki przy użyciu surowicy nieimmunologicznej. Średni (. SD) czas do pierwszego nawrotu u pacjentów z guzami stopnia I ujemnego pod względem surwiwiny wynosił 36 . 16 miesięcy, w porównaniu z 12 . 6 miesięcy wśród pacjentów z guzami stopnia I z pozytywną oceną surwiwiny (P <0,001). Immunobarwienie antyapoptotyczne bcl-2 lub p53 nie było skorelowane z nawrotem choroby. Wszystkie guzy miały niski wskaźnik apoptotyczny (0,8 do 1%) na podstawie oceny fragmentacji DNA przez internukleosomy.
Proponujemy, aby obecność surwiwiny w tkance guza mogła być wykorzystana do identyfikacji pacjentów z wysokim ryzykiem nawrotu raka pęcherza. Gdy ten test zostanie zintegrowany z testami dla innych molekularnych markerów progresji choroby, w tym zmian w białku p53 i retinoblastoma, 5 może pomóc w ustaleniu, czy konieczne są bardziej rygorystyczne kontrole lub agresywne terapie.
Hubert S. Swana, MD
Douglas Grossman, MD, Ph.D.
Julian N. Anthony, MD
Robert M. Weiss, MD
Dario C. Altieri, MD
Yale University School of Medicine, New Haven, CT 06536